Historie nohejbalu – hlavní milníky vývoje

 

1. Nohejbal vznikl v Československu během tréninku fotbalistů – dorostenců Slavie Praha – přibližně roku 1922. Ze zábavy zkusili hrát s míčem tenis nohama. Nejprve hráli místo sítě přes dřevěné lavičky, později přes provaz. Ve stejné době se podobná hra začala hrát i v Českých Budějovicích. Byl to sport pro každého, měl jednoduchá pravidla a nazýval se “fotbal přes provaz”.

2. Další rozvoj nohejbalu (od roku 1935) je také spojen s fotbalisty (Borkovec, Čapek, Kubát) na místě zvaném Žluté lázně v Praze u řeky Vltava . Později se připojili velmi známí fotbalisté (Bican, Ludl, Říha, Bradáč) a mezi roky 1939 – 1948 se zde hrál pravidelně nohejbalový turnaj.

3. První Nohejbalová pravidla byla vydána v roce 1940 (autoři Kulhánek, Borkovec) a v roce 1940 začal být nohejbal propagován během volejbalových zápasů na trampských osadách.

4. Ve Francii se nohejbal objevil v roce 1943 jako import z východu, když se pan Albert Batteux (trenér národního mužstva Francie a klubu Stade de Reims) rozhodl zlepšit technické schopnosti svých hráčů a nutil je hrát nohama tenis s fotbalovým míčem na tenisovém kurtu.

5. Díky pražským fotbalistům, kteří jezdívali do známých lázní Piešťany na Slovensku, byl nohejbal importován v roce 1945 také na Slovensko. Hrával se na volejbalovém hřišti u venkovního bazénu a postupně jej začali hrát místní vodní polisté a plavci, kteří si jej velmi rychle osvojili.

6. Trampská liga – zvaná Turnaj starých tuláků – byla založena v české části Československa a v letech 1953 -1961 se jí účastnilo 10 mužstev.

7. V roce 1961 byl nohejbal uznán jako oficiální sport v rámci Československého svazu tělesné výchovy. (ČSTV) a byla založena Pražská komise nohejbalu. Během let 1961 – 1971 se pražských soutěží zúčastnilo kolem 90 mužstev. Mnoho mužstev také hrálo na turnajích pořádaných v různých okresech české oblasti republiky.

8. V roce 1971 byl založen Český nohejbalový svaz (nohejbal byl organizován a hrál se v 11 okresech). Od roku 1972 se hrála 1. liga nohejbalu. Na Slovensku se začala hrát 1. liga v roce 1973 a o rok později (1974) byl založen Slovenský nohejbalový svaz.

9. V únoru 1987 pět zemí (Švýcarsko, Anglie, Italie, Rumunsko a Německo) založilo v Bielu ve Švýcarsku světovou Mezinárodní nohejbalovou asociaci (International Football-Tennis Association-IFTA).

10. V následujících letech vstoupila do IFTA řada zemí, mezi nimi Rakousko, Brazilie, Československo (po rozdělení Československa v roce 1993 se staly  nezávislými členy Česká republika a Slovenská republika), Maďarsko, Řecko, Turecko, Norsko, Rusko, USA, Ukrajina, atd. Některé z nich později IFTA opustily, např. Německo, Řecko, Brazilie, Rakousko…

11. V roce 1991 bylo v Maďarsku a Švýcarsku pořádáno 1. Mistrovství Evropy mužů. V roce 1994 uspořádalo Slovensko 1. Mistrovství světa mužů.

12. V roce 2000 se konalo 1. Mistrovství světa žen a juniorů ve Slovensku.

13. V roce 2004 se IFTA přejmenovala na návrh Francie na FIFTA (Fédération Internationale de Footballtennis Association).

14. S výjimkou jednorázových objevení se nečlenských zemí na světových nebo evropských mistrovstvích, nedokázala FIFTA zaujmout nové země z různých kontinentů a nebo měl sestupnou tendency v dříve silných zemích.

15. Evropská nohejbalová asociace (European FutNet Association – EFTA) byla založena 24 dubna 2010 v Marseille, ve Francii. Zakládajícími zeměmi byly Francie, Švýcarsko, Česká republika, Slovensko, Katalánsko, Baskicko a Rumunsko (které EFTA později opustilo). Koncem roku 2010 a začátkem roku 2011 k nim přibyly Dánsko, Anglie, Polsko, Ukrajina a Rakousko.

16. Četné vnitřní problémy ve FIFTA, omezující reálný rozvoj, dosáhly svého vrcholu v roce 2010. To vedlo k rozhodnutí některých zemí opustit FIFTA a založit novou Mezinárodní nohejbalovou unii (UNIF -Union Internationale de FutNet). V Ženevě, ve Švýcarsku, dne 16. října 2010 byly z dřívějších členů FIFTA zakládajícími členy UNIF Francie, Švýcarsko, Česká republika, Slovensko, Katalánsko, Argentina, spolu s kandidáty FIFTA Australií a Kostarikou a s ostatními zeměmi jako Polsko, Dánsko, Malajsie, Baskicko, Jižní Afrika, USA a Anglie. Na začátku roku 2011 se připojila ještě Ukrajina.