Česká republika

 

Nohejbal existuje v České republice (v Československu) od roku 1922. Je to velmi známý sport s desítkami tisíc amatérských hráčů. Mezi všemi sporty známými v České republice je jeho popularita někde kolem průměru.

Historie nohejbalu v Čechách

Nohejbal vznikl v Československu během tréninku fotbalistů – dorostenců Slavie Praha – přibližně roku 1922. Ze zábavy zkusili hrát s míčem tenis nohama. Nejprve hráli místo sítě přes dřevěné lavičky, později přes provaz. Byl to sport pro každého, měl jednoduchá pravidla. Ve stejné době se podobná hra začala hrát i v Českých Budějovicích.

Další rozvoj tohoto sportu (od roku 1935) je také spojen s fotbalisty (Borkovec, Čapek, Kubát) na místě zvaném Žluté lázně v Praze u řeky Vltava . Později se připojili a hráli nohejbal velmi známí fotbalisté (Bican, Ludl, Říha, Bradáč) a mezi roky 1939 – 1948 se zde hrál pravidelně nohejbalový turnaj. První Nohejbalová pravidla byla vydána v roce 1940 (autoři Kulhánek, Borkovec) a ve čtyřicátých letech začal být nohejbal propagován během volejbalových zápasů na trampských osadách.

Trampská liga – zvaná Turnaj starých tuláků – byla založena v české části Československa a v letech 1953 – 1961 se jí účastnilo 10 mužstev. V roce 1961 byl nohejbal uznán jako oficiální sport v rámci Československého svazu tělesné výchovy. (ČSTV) a byla založena pražská Komise nohejbalu. Během let 1961 – 1971 se pražských soutěží zúčastnilo kolem 90 mužstev. Mnoho mužstev také hrálo na turnajích pořádaných v různých okresech české oblasti republiky. V roce 1971 byl založen Český nohejbalový svaz (nohejbal byl organizován a hrál se v 11 okresech). Od roku 1972 se hrála 1. liga nohejbalu.

V únoru 1987 pět zemí (Švýcarsko, Anglie, Italie, Rumunsko a Německo) založilo v Bielu ve Švýcarsku světovou Mezinárodní nohejbalovou asociaci (International Football-Tennis Association – IFTA). Zástupci Československa se založení IFTA nemohli zúčastnit, protože v té době neexistoval Československý nohejbalový svaz, pouze dva oddělené národní svazy – český a slovenský – které neměly právo kontaktovat zahraniční země. Žádost vytvořit Československý nohejbalový svaz, předtím podaná už dvakrát, nebyla Československým svazem tělesné výchovy zamítnuta, ale byla nezákoně držena v šuplíku. Díky založení IFTA byl vytvořen přípravný výbor pro vytvoření Československého nohejbalového svazu, který už právo na založení vztahů s IFTA měl a v roce1991 se Československo stalo členem IFTA. Po rozpadu Československa se Česká republika a Slovensko staly členy IFTA jako dvě samostatné země.

V roce 2010 vystoupila Česká republika z FIFTA (dříve IFTA) a stala se jednou ze zakládajících zemí Evropské nohejbalové asociace (European Futnet Association – EFTA)Mezinárodní nohejbalové unie (Union Internationale de Futnet – UNIF).

Víc se o nohejbale v České republice dozvíte kliknutím na následujíci odkazy:

Asociace, hráči, soutěže

Největší úspěchy

Kontakt